Niedobór witaminy B12 a autyzm

Notatki z książki „Niedobór witaminy B12. Ukryta przyczyna wielu poważnych chorób”, Sally M. Pacholok. Sama książka opisuje wiele chorób powiązanych z niedoborem tej witaminy. Niniejsze notatki dotyczą tylko autyzmu i korelacji, jaka występuje między tą chorobą, a brakiem witaminy B12 w organizmie.

 1. B12 produktowana jest w jelitach zwierząt. Niedostępna jest więc w żadnych roślinach. Mówienie, że algi, wodorosty czy cokolwiek innego jest w stanie zastąpić brak tej witaminy w organizmie, wynikający z niejedzenia mięsa, to mit.
 2. Witamina B12 ma skomplikowany proces uwalniania do organizmu. Przyjmowana jest z pokarmem, białkami zwierząt i musi być od tych białek „uwolniona”.
  1. Do tego celu wykorzystujemy enzym „pepsyna”, produkowany tylko wtedy, gdy w żołądku mamy dostatecznie dużą ilość kwasu solnego.
  2. Żołądek produkuje tzw. czynnik wewnętrzny (IF), białko które przedostaje się do jelit, żeby pomóc na dalszym etapie wędrówki witaminy B12 przez organizm.
  3. Kolejne białka – transkobalaminy – transportują B12 do jelit.
  4. W jelitach czynnik wewnętrzny łączy się z z witaminą B12 za pomocą enzymów trzustkowych (proteazy) i transportuje ją do ostatniej części jelita cienkiego, do jelita krętego.
  5. Dopiero tam komórki, którymi jest wyłożone jelito kręte, zawierają receptory łączące z kompleksem B12 – IF i wciągają do krwiobiegu.
  6. We krwi kolejne białko, transkobalamina II transportuje witaminę B12 do różnych komórek ciała, a nadmiar przenosi do wątroby, w której witamina jest magazynowana.
 3. Powyższy proces jest skomplikowany i może nie zadziałać jeśli będzie na dowolnym etapie jakiś problem/blokada środowiskowa/genetyczna/żywieniowa etc.
 4. Kwas żołądkowy – niedobór, rozwala proces wchłaniania witaminy B12.
 5. Wchłanialność tabletek, kapsułek to zaledwie około 8%.
 6. Na start, przy wykrytych niedoborach tylko zastrzyki.
 7. Powiększone czerwone krwinki – (nie ilość, ale kształt) to klasyczny objaw niedoboru.
 8. Rtęć nie pozwala dotrzeć witaminie B12 do mózgu, ale we krwi może być wynik prawidłowy.
 9. Niedobór witaminy B12 wywołuje objawy podobne do objawów innych chorób, dlatego lekarz nie jest w stanie go określić wyłącznie na podstawie opisu symptomów.
 10. Niedobór B12 wpływa na demielinizację. Mielina mózgowa zostaje uszkodzona.
 11. B12 niedobory: w miarę pogłębiania się niedoboru jego ofiarą staje się również układ odpornościowy, ponieważ nie może dłużej produkować białych krwinek odpowiedzialnych za walkę z chorobą i organizm jest łatwym celem dla wirusów oraz infekcji bakteryjnych. Układ pokarmowy też cierpi, bo ciało nie może produkować dostatecznie dużo komórek, by zastąpić wyściółkę jelitową, dlatego mogą wystąpić biegunki, mdłości i utrata apetytu. Aż w końcu, gdy niedobór B12 staje się jeszcze większy, człowiek czuje się wykończony i słaby, ponieważ pojawia się anemia – organizm nie potrafi wyprodukować odpowiedniej ilości zdrowych komórek krwi, które transportują tlen do komórek ciała.
 12. Wysoka homocysteina – to objaw niedoboru B12.
 13. Po przeczytaniu książki, wniosek dla mnie jest jeden – w przypadku zaburzeń neurologicznych, w szczególności autyzm, koniecznie trzeba zrobić badanie poziomu B12, MMA w moczu (jeden z markerów OAT, pokazuje właśnie B12), HoloTC i homocysteinę. Każdy lekarz powinien m.in. zaczynać od tego.
 14. Zakres referencyjny witaminy B12 jest bez sensu, zaniżone – w Polskich labach również. W rzeczywistości należy podawać witaminę B12 wszystkim, którzy mają wynik poniżej 450pg/ml + jakiekolwiek objawy neurologiczne niepokojące.
  Homocysteina – 4-12 umol/l.
 15. Suplementy z kwasem foliowym w jakiejkolwiek formie skutecznie maskują niedobór witaminy B12. Najpierw robimy badania, potem dopiero suplementujemy kwasem foliowym bo wynik będzie fałszywie pozytywny.
 16. Dzieci i niemowlęta dotknięte niedoborem B12 mają objawy identyczne, jak autyzm: przestają mówić, nie wchodzą w interakcje społeczne, stają się apatyczne lub pobudzone. Nie chcą jeść, cofają się do etapu, w którym nie mogą siedzieć, raczkować, stać czy chodzić. Ich głowy i ciała rosną zbyt wolno – nie przybierają na wadze. Badanie często wykazuje atrofię kory mózgowej.
  Niższy poziom inteligencji płynnej – obejmujący rozumowanie, umiejętność rozwiązywania złożonych problemów, myślenie abstrakcyjne i zdolność do uczenia się.
 17. Gdy matka ma niedobór witaminy B12, to dziecko nieprawidłowo rozwija mózg. Zarówno w okresie płodowym, jak i przy karmieniu. To pierwotna i powszechna przyczyna niedoboru B12 u dzieci i niemowląt. Wtedy (przy niedoborze B12 matki) już jest lepiej, jak szybciej skończy karmić piersią i przejdzie na konwencjonalne jedzenie.
 18. Dieta wegetariańska i wegańska – głupota z perspektywy niedoboru B12; koniecznie trzeba suplementować.
 19. Dr Brenner, jeden z lekarzy prowadzących badania wśród dzieci autystycznych: stwierdza po podaniu B12 w zastrzykach, że obniża się hiperaktywność, poprawia zdolność mowy oraz zmniejsza agresję i ataki wściekłości. Tylko dwóch jego pacjentów miało graniczny poziom B12. Większość osób, u których stwierdzono poprawę, miało prawidłowy lub nawet wysoki poziom tej witaminy i że nie ma wyraźnych markerów biologicznych określających, kto może skorzystać na leczeniu. Należy więc, tego leczenia B12 po prostu spróbować i się przekonać.
 20. Zastrzyki tylko w formie hydroksykobalmina lub metylokobalmina. W przypadku problemów neurologicznych – lepsza jest metylokobalmina. Nie musi być ona redukowana do odpowiedniego stanu (+I) – unikamy kilku potencjalnie problematycznych etapów metabolizmu B12. Tylka ta forma (+I) też jest zdolna od razu bez przemian przenikać barierę krew-mózg. Ta forma jest też dłużej przechowywana w organizmie (nawet trzykrotnie).
 21. Dr Brenner, robił zastrzyki 500 dzieciom z autyzmem (forma metylowana). Poprawa języka i komunikacji – w 71% przypadków; świadomość – 65%; kontakt wzrokowy – 37% itd. Ogromna poprawa na wielu płaszczyznach.
 22. U pacjentów z niedoborem B12 niebezpieczne jest stosowanie tlenku diazotu (N2O) – gazu rozweselającego, wykorzystywanego podczas zabiegów chirurgicznych i dentystycznych.
 23. U osoby dorosłej zapasy witaminy B12 są przechowywane w wątrobie.
 24. Nawet jeśli nie mamy niedoboru, a zdecydujemy się nas suplementację B12 – nie jest to niebezpieczne.
 25. Prawidłowy metabolizm B12 tylko przy udziale innych witamin z grupy B (B6, B9 – kwas foliowy przede wszystkim).
Show Buttons
Hide Buttons